FB IG V LI
Letnia impreza

Wesele w plenerze krok po kroku

Wesele w plenerze ma sporo zalet, dzięki którym, szczególnie w sezonie letnim cieszy się ogromną popularnością. Takie przyjęcie pozostawi niezapomniane wspomnienia, pod warunkiem, że będzie odpowiednio zaplanowane i zorganizowane.

Przede wszystkim, wesele w plenerze warto organizować w sezonie letnim, gdy jest ciepło i impreza może trwać nawet przez całą noc. Jesienią, zimą czy wczesną wiosną uroczystość na świeżym powietrzu raczej nie będzie przyjemna, a żadna para młoda nie marzy przecież o tym, by oglądać dygoczących z zimna gości. Co prawda, lato też może nas zaskoczyć nie najlepszą pogodą, ale ryzyko w tym przypadku jest zdecydowanie mniejsze.

Dlaczego warto zorganizować wesele w plenerze?

  • Na świeżym powietrzu nawet największe upały są niestraszne
  • Goście mają więcej przestrzeni niż w zamkniętej sali bankietowej
  • Poziom organizacji nie odbiega od imprez organizowanych w lokalach zamkniętych
  • Pole do popisu dla fotografa czy operatora kamery jest zdecydowanie większe
  • Łatwiej zorganizować takie atrakcje, jak wypuszczanie gołębi, pokaz fajerwerków czy inne zabawy weselne
  • Wesele w plenerze na dłużej zapada w pamięć niż zwykła impreza w lokalu

Organizację warto powierzyć profesjonaliście

Choć panuje stereotypowe przekonanie, że wesele w plenerze jest tańsze i łatwiejsze do zorganizowania, niż wesele w lokalu, w rzeczywistości jest odwrotnie. W restauracji czy w pensjonacie dużo łatwiej jest zorganizować imprezę niż na świeżym powietrzu, gdzie trzeba liczyć się zarówno z warunkami pogodowymi, jak i z problemami technicznymi z nagłośnieniem, cateringiem czy swobodnym umiejscowieniem gości. Trzeba zaplanować wiele kwestii, dlatego warto organizację wesela na świeżym powietrzu powierzyć specjalistom. Obecnie nie ma problemu by znaleźć wedding plannera, który specjalizuje się w organizowaniu wesel w plenerze – warto po prostu zaufać jego doświadczeniu.

Im bliżej terminu, tym mniejszy wybór

Gdy już termin ślubu jest zarezerwowany, powinniście jak najszybciej zacząć rozglądać się za odpowiednią lokalizacją. Jeśli chodzi o wesele w plenerze obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku imprez odbywających się w salach bankietowych, hotelach czy pensjonatach – im bliżej terminu uroczystości, tym mniejszy wybór i mniejsze szanse na znalezienie idealnej lokalizacji. Gdzie powinno odbyć się wesele w plenerze? Najlepiej w niewielkiej odległości od wybranego kościoła czy urzędu stanu cywilnego. Jeśli młoda para chce, aby także ślub odbył się w plenerze, musi uwzględnić też czas na załatwianie wszystkich formalności. A te, szczególnie w przypadku ślubu kościelnego, mogą ciągnąć się długimi miesiącami.

Zadbajcie o odpowiedni namiot

Wesele w plenerze można zorganizować w różnych miejscach. Sporo jest lokali, które mają na stałe rozstawione namioty plenerowe właśnie na takie okazje. Tak jest w przypadku Pałacu Rozalin. W takiej sytuacji cała impreza będzie najłatwiejsza do zorganizowania. Przede wszystkim dlatego, że obsługa lokalu jest już wprawiona w organizowaniu tego typu uroczystości i jest w stanie zaoferować młodej parze wiele rozwiązań. Nieco inaczej jest w przypadku, gdy lokal nie ma namiotu stałego, ale możliwość zorganizowania wesela na powietrzu jest. Można też zorganizować wesele w każdym innym ogrodzie czy na działce, jeśli jest ku temu odpowiednia ilość miejsca. Pod warunkiem, że znajdzie się do tego celu odpowiedni namiot. Bo, że być musi – to oczywiste, pogody nawet na ten wyjątkowy dzień w życiu zamówić się przecież nie da.

Komfort zapewni duża przestrzeń

Namiot na wesele plenerowe powinien być przede wszystkim dostosowany do liczby gości. Zupełnie inna przestrzeń jest potrzebna do przyjęcia na kilkanaście osób, a innej powierzchni będzie potrzebowało 100 par, które chcą nie tylko dobrze zjeść przy stołach, ale też tańczyć na parkiecie. Trzeba zaplanować powierzchnię parkietu, miejsce dla zespołu weselnego lub DJ-a oraz takie rozstawienie stołów, by goście mogli się pomiędzy nimi swobodnie poruszać. Namiot musi tez posiadać odpowiednią infrastrukturę – oświetlenie czy podłączenie do prądu, dzięki czemu nawet w środku nocy będzie można bawić się na całego.

Ślub wymaga odpowiedniej oprawy

Jeżeli przyszli małżonkowie planują w plenerze nie tylko wesele, ale też ślub, muszą zadbać o wydzielenie odpowiedniego miejsca na ustawienie ołtarza czy stołu dla urzędnika USC. Musza być też odpowiednie krzesła czy klęczniki oraz droga, którą pokona para młoda do ołtarza. Z tego też powodu namiot czy miejsce, w którym odbędzie się ślub połączony z weselem musi zapewniać odpowiednią ilość przestrzeni – aby zapewnić komfort zarówno przyszłym małżonkom, jak i wszystkim zaproszonym gościom.

Restauracja czy catering?

Kolejną kwestią jest jedzenie. Warto ją dobrze przemyśleć, gdyż posiłki na weselu są jednym z najważniejszych i najdroższych punktów podczas imprezy weselnej. Jeśli wesele w plenerze odbywa się na terenie restauracji czy hotelu, problem jest praktycznie rozwiązany – najłatwiej jest zamówić posiłki w restauracji. Co innego, jeśli przyjęcie odbywa się w innym miejscu. Wtedy trzeba postawić na sprawdzony i doświadczony w takich imprezach catering. Należy odpowiednio zaplanować miejsce pod namiotem, aby pracownicy firmy cateringowej mogli swobodnie przygotowywać i roznosić posiłki.

Wesele w plenerze z pewnością spodoba się najmłodszym gościom. Impreza na otwartej przestrzeni daje bowiem o wiele więcej możliwości niż uroczystość odbywająca się w zamkniętym lokalu. Dzięki temu dzieci będą miały co robić i na pewno nie będą się nudzić.

Zadbaj o gości z daleka

No i zakończenie wesela – nawet najlepsza zabawa kiedyś się kończy. Warto zadbać o to, by goście, którzy na uroczystość przyjechali z daleka, mieli możliwość skorzystania z noclegu w miejscu niezbyt oddalonym od lokalizacji przyjęcia. W przypadku namiotu należącego do konkretnego hotelu czy pensjonatu to żaden problem. Natomiast warto zastanowić się nad noclegiem dla kilkunastu czy kilkudziesięciu gości, jeśli wesele odbywa się w plenerze bez żadnego zaplecza w postaci hotelu.

Wesele w plenerze to niezapomniane przeżycie. Pałac Rozalin oferuje możliwość zorganizowania takiego przyjęcia.

Zobacz nasze przykładowe realizacje na Facebooku >>

Wesele w plenerze w stylu boho. Zobacz galerię zdjęć >>

Anna Nankiewicz